Historie firmy Motorola začíná v roce 1928. Pojďme si připomenout nejdůležitější milníky, které provázejí její vývoj až k dnešním digitálním technologiím.

1928: Založení společnosti 

V září 1928 Paul V. Galvin a jeho bratr Joseph založili společnost – Galvin Manufacturing Corporation – v Chicagu, Illinois, USA.

 

1930: První autorádio značky Motorola

Začátkem 30-ých let byly v Severní Americe na vrcholu popularity kromě automobilů ještě radiopřijímače. Kdo jednu z těchto věcí neměl, ten měl problém. A pokud měl někdo auto s rádiem, pak byl king.

V roce 1930 představila společnost Galvin Manufacturing Corporation autorádio, jedno z prvních komerčně úspěšných autorádií. Zakladatel společnosti Paul V. Galvin vytvořil pro autorádio značku Motorola – spojující „motor“ (pro motorový vůz) s „ola“ (což implikovalo zvuk). Značka Motorola tedy znamenala zvuk v pohybu.

Společnost Galvin Manufacturing Corporation začala zároveň prodávat autorádia Motorola na policejních odděleních a obcích. Mezi první zákazníky (všichni ve státě Illinois v USA) patřili vesnice Forest of River; obecní policie Bellwood; Městská policie Evanston; Illinois státní dálniční policie; a Cook County (Chicago area) Police.

 

1936: Police Cruiser Radio Receiver

V roce 1936 představila společnost Galvin Manufacturing Corporation rádiový přijímač Motorola Police Cruiser, robustní jednosměrné autorádio určené pro příjem policejního vysílání. Rádio bylo naladěno na jednu frekvenci specifikovanou zákazníkem.

 

1937: Motorola Home Entertainment Radios

Společnost Galvin Manufacturing Corporation vstoupila do oboru domácí zábavy v roce 1937 pomocí řady fonografů a domácích rádií.

 

1939: AM Two-Way Radio

V roce 1939 představila společnost Galvin Manufacturing Corporation kompletní řadu levných a spolehlivých obousměrných rádiových zařízení Motorola AM, včetně mobilního vysílače modelu T6920. Společnost se zaměřila na zpřístupnění rádiových zařízení pro agentury veřejné bezpečnosti, aby jim pomohla zlepšit služby.

 

1940: Handie-Talkie SCR536 Radio

V roce 1940 technici společnosti Galvin Manufacturing Corporation vyvinuli přenosné obousměrné rádio Handie-Talkie SCR536 AM. Toto kapesní rádio se stalo ikonou druhé světové války. Handie-Talkie a další rádia Galvin Manufacturing vyvinuté pro americkou armádu v tuto chvíli nenesly značku Motorola.

 

1941: FM obousměrné rádiové zařízení

Společnost Galvin Manufacturing Corporation uvedla v roce 1941 na trh komerční řadu dvousměrných rádiových zařízení Motorola FM mobile (car). Policejní automobily ve městě Philadelphia v Pensylvánii v USA byly vybaveny těmito prvními zařízeními.

 

 

1943: První přenosné obousměrné rádio FM na světě

V roce 1943 navrhla společnost Galvin Manufacturing Corporation první přenosné obousměrné rádio FM na světě, model batohu SCR300, pro americký armádní signalizační sbor. Rádio „vysílačka“ mělo hmotnost 15 liber (7,9 kg) a mělo dosah 16 až 32 km.

 

 

1944: Vysílačky pro taxíky

V říjnu 1944 společnost Galvin Manufacturing Corporation nainstalovala radiostanice Motorola do taxi Yellow Cab Co. v Clevelandu v Ohiu a tak byl vybudován první komerční obousměrný komunikační systém FM ve Spojených státech.

 

 

 

 

 

1946: Motorola Car telephone

Druhého října 1946 provedla komunikační zařízení Motorola první hovory v nové automobilové radiotelefonní službě společnosti Illinois Bell Telephone Company v Chicagu. Díky malému počtu dostupných rádiových frekvencí byla kapacita služby rychle naplněna.

 

1947: Změna názvu společnosti

V roce 1947 se společnost Galvin Manufacturing Corporation stala společností Motorola, Inc.

 

 

1955: Stylizované logo společnosti „M“

V červnu 1955 Motorola představila nové logo značky, stylizované označení „M“ nebo „emsignia“. Základem nové značky byly dva aspirující vrcholky trojúhelníku zaklenuté do abstrahovaného „M“. Logo bylo vybráno, aby charakterizovalo progresivní vůdčí názor společnosti. Logo navrhl designér Chicago Morton Goldsholl.

 

1958: Motrac Vehicular Two-Way Radio

V roce 1958 představila společnost Motorola rádio Rádio Motrac, první automobilovou vysílačku na světě s plně tranzistorovým napájením a přijímačem. Jeho nízká spotřeba energie umožňovala uživatelům komunikovat bez běhu motoru jejich vozidel.

 

1962: Přenosná obousměrná radiostanice HT200

Motorola představila v roce 1962 transistorizované přenosné obousměrné rádio Handie-Talkie HT200. V té době to bylo malé a lehké zařízení, vážil 33 uncí (935 gramů) a kvůli jeho tvaru a trvanlivosti byl přezdíván „cihla“.

 

 

 

 

1969: První slova z Měsíce

Rádiový transpondér Motorola předal první slova z Měsíce na Zemi v červenci 1969. Transpondér na palubě lunárního modulu Apollo 11 přenášel telemetrii, sledování, hlasové komunikace a televizní signály mezi Zemí a Měsícem.

 

 

 

 

 

1973: První mobilní telefon na světě

Inženýři společnosti experimentovali s rádiovou komunikací v pásmech 800 a 900 MHz od šedesátých let. Ale až v roce 1972 začala Motorola spolu s AT&T budovat první analogovou mobilní síť ve Spojených státech a 3. dubna 1973 veřejně představila první přenosný mobilní telefon na světě.

V New Yorku došlo k prvním veřejným hovorům používajícím technologii Motorola DynaTAC (DYNamic Adaptive Total Area Coverage).

 

 

 

 

2006: Digitální radiostanice Mototrbo

V tomto roce představila Motorola digitální technologii Mototrbo systém nabízí integrovaná data a hlas a lepší účinnost využití kmitočtového spektra.